PRECÍZ -Egyoldalas napló könyvelése
A számviteli rendszerben az alábbi egyoldalas naplók találhatók. Nyitó, bank, pénztár. Az “egyoldalas” azt jelenti, hogy az adott naplóba könyvelt tételek mindig azzal egy főkönyvi számlával állnak szemben, ami a bizonylaton ellenszámlaként rögzítésre kerül. Az alábbi példán keresztül kerül bemutatásra az “egyoldalas” naplóba való könyvelés.
 
A példa a vállalkozás bankszámlájáról átutalással kiegyenlített szállítói számla megfizetését mutatja be.

A könyvelési bizonylat mezői az alábbi értékekkel legyenek feltöltve:

 
Adatmező Tartalma
Napló “401”. A 401-es sz. napló bank típusú egyoldalas napló
Hónap “05”. A bizonylat könyvelési időszaka 1998. május hó.
Köteg “02”. Tetszés szerinti bizonylat kötegelés. Javallt, hogy a banki naplóknál a köteg egyezzen meg az adott hónap napjával. A példában. 98.05.02
Kontroll összeg Amennyiben a naplótörzsben a naplóhoz elő van írva a kontroll összeg, úgy a kontroll összeg Tartozik és/vagy Követel oldalának kitöltése kötelező. Ez az előre megadott összeg segíti a felhasználót az adatrögzítés utáni gyors egyeztetésben. Legyen a Követel kontroll összeg 250.000 Ft. Ez azt jelenti, hogy a könyvelésre kerülő banki bizonylat 250.000 Ft terhelést tartalmaz.
Bizonylatszám Ebben a mezőben az F2 billentyű lenyomásával az adott napló következő bizonylatszáma kérhető.
Bizonylat dátuma “1998.05.02”
Fizetési határidő 1998.05.02
Ellenszámla “3841” A mezőben lehet meghatározni, hogy az adott bizonylaton könyvelt tételeknek mi legyen az ellenszámlája. Alapértelmezésben a “401”-es naplóban előírt ellenszámla értékét kínálja fel a program.

A könyvelési tételsor rögzítése:

Tételsor Ebben a mezőben az F2 billentyű lenyomásával az adott bizonylat következő tételsorszáma kérhető.
T/K “T” Az egyoldalas naplónál mindig az ellenoldal kerül könyvelésre.
Megjegyzés “Számla kiegyenlítés”
Főkönyvi szám “442” A példában szállítói számla kiegyenlítéséről van szó ezért itt kell megadni a Belföldi szállítók számlát.
Partner “01’” Itt kell megadni, hogy a számla kiegyenlítés melyik folyószámlára vonatkozik.
Áfaszámla Az ÁFA már a szállítói számla rögzítésekor könyvelésre került, ezért itt nem kell megadni.
Szla/Alapbiz Itt adható meg annak a számlának a száma amely kiegyenlítésre kerül. Az “F1” billentyű megnyomásával az adott folyószámla rendezetlen tételei jelennek meg a képernyőn ahonnan ki is választható az a tétel amelyről szó van.
Adókulcs A tétel nem ÁFA-s ezért a program a bruttó érték mezőbe ugrik
Érték “250.000” Itt adható meg a kiegyenlítés összege.
Költségszámla Amennyiben a főkönyvi számla mezőben megadott számla költség típusú, itt kell megadni a főkönyvi számlához tartozó költségszámlát.
Önelsz, Költséghely, Munkaszám Amennyiben a főkönyvi számlához meg van határozva, hogy önelszámoló egység, költséghely, vagy munkaszám kiemelt analitika tartozik, akkor ezen mezők valamelyikének (esetleg többnek is) kötelező a kitöltése.
Ellenszámla A bizonylat fejében meghatározott főkönyvi számlaszám
Ellenpartner Ebben az esetben üres.
 
A mezők kitöltése után kerülhet rögzítésre a bizonylat tétel. A bizonylat tétel rögzítése után a program automatikusan elkészíti a bizonylat másik tételsorát, amely a “3841” –es számlára vonatkozó “Követel” forgalmat fogja tartalmazni. A tételsor sorszáma pedig “RK” lesz. ezzel jelzi a program, hogy ez egy automatikusan képződött “rendező követel” tétel.
 
Az egyoldalas naplókban bizonylatonként max. egy “RK” és/vagy egy “RT” (rendező tartozik) tétel lehet. Több tételsor könyvelése esetén a program ezek valamelyikére halmozza össze a könyvelt tételek értékét.