PRECÍZ -Bolti számlázás (P29)
 

A menüpont használatával lehetőség nyílik bolti számlák készítésére

 
Adatmező Tartalma
Számla nap Nem módosítható! A rendszer mindig a napi dátumot kínálja fel.
Boltkód A számlázó boltkódja, melyet a Rendszerparaméterek karbantartásában kell beállítani (BOLTIKONYV).
Egy adatbázisban csak egy bolti számlanapló hozható létre. A bolti számlázáshoz még egy rendszerváltozó beállítása szükséges: a PENZNAPLO, amely a pénztárnapló kódját tartalmazza. 
Kereső dátum Induló értéke az adott napi dátum. Lekérdezéshez megadható a napi dátumnál régebbi is, de a napi dátumnál nagyobb értéket nem kaphat a mező.
 

A Bolti számlázás (P29) képernyőn található nyomógombok szerepe:

Számlát csak azok a személyek készíthetnek, akik az Ügyintézők karbantartásában szerepelnek, és itt, az értékesítők között jogot kapnak számla készítésére:

 

Ha a Rendszerparaméterek karbantartásában a BOLTOLVAS nevű változó értéke „N”em, akkor a számlakészítés előtt meg kell adni egy ügyintéző kódot és egy jelszót, mely megegyezik az Ügyintézők karbantartásában megadottal:

Ez akkor lehet fontos, ha az értékesítők jutalékos rendszerben dolgoznak, mert így nyomon követhető, hogy ki mit számlázott ki.
Ha a rendszerváltozó értéke „I”gen, akkor a számlakészítés előtt nem kéri a program a jelszót, hanem rögtön megjelenik az Új számla felvitele (P291) képernyő:

 
Adatmező Tartalma
Dátum Nem módosítható! A rendszer a napi dátumot adja
Boltkód A számlázó bolt kódja, nem módosítható.
Értékesítő Amennyiben a belépéshez jelszót kell megadni, a menüpontot elindító ügyintéző, ellenkező esetben a számlázási programba belépő személy.
Számlatípus
E mező segítségével készíthető jóváíró számla, de a funkció eléréséhez meg kell adni a Rendszerparaméterek karbantartása között beállított jelszót (JELSZO)
Vevő A számlán szereplő vevő. F1 billentyűvel vagy kereső nyomógombbal elérhető a Partnerek karbantartása, illetve a feldolgozás gombbal új partner is rögzíthető.
Cikkszám F1 billentyűvel vagy kereső nyomógombbal elérhető a Cikkek karbantartása.
Sorozat H a Cikkek karbantartásában a sorozatszám mező értéke „Igen”, akkor itt van lehetőség a sorozatszám megadására.
Terméknév A cikk megnevezése
Árkategória A számlán árkategória szerinti árat lehet megadni, ha a Cikkek karbantartásában az adott cikkhez árkategória adatok is rögzítésre kerültek.
F1 billentyűvel vagy kereső nyomógombbal lehet választani az árkategóriák közül.
Egységár A cikktörzsben rögzített bruttó egységár kerül kiírásra, amely szükség esetén itt módosítható.
Mennyiség A mennyiség felkínált értéke 1, de a mező értéke természetesen átírható.
Cikkérték A rendszer kiszámolja és beírja a mezőbe a cikk értékét az egységár és mennyiség adatokból. Nem módosítható.
Kedvezmény Nem kötelező kitölteni.
F1 billentyűvel lehet választani a Kedvezmények karbantartásában található kedvezmény közül, illetve a feldolgozás gombbal lehet újat rögzíteni.
Kedvezmény %-a Amennyiben a kedvezmény százalékos típusúnak lett rögzítve a Kedvezmények karbantartásában, ott kellett megadni a százalék mértékét. Itt ez a szám kerül kiírásra. Csak a kedvezmény törzsben módosítható az értéke.
Kedv. Értéke
  • Százalékos típusú kedvezmény esetén a rendszer kiszámítja a kedvezmény étékét és ez a számított érték kerül a mezőbe.
  • Fix típusú kedvezmény esetén a kedvezmény értékét be kell írni a mezőbe negatív előjellel.
  • Fix típusú felár esetén a felár értékét
 

Enterrel továbbhaladva a  gombbal lehet az adott tételt rögzíteni.

Amennyiben további tételsor(oka)t szeretne rögzíteni a számlára, ezt az  gomb kiválasztásával megteheti.

Az Új számla felvitele (P291) képernyő jobb felső sarkában található * Számla kedvezmény gombbal lehet a számla egészére kedvezményt adni:

 

F1 billentyűvel lehet választani a Kedvezmények karbantartásában található kedvezmény közül, illetve a feldolgozás gombbal lehet újat rögzíteni.

A  gombbal az elkészült számla kifizetésre kerül. A végösszeg ismeretében, a készpénz megadásával a visszajáró összeget kiszámolja a program:

 

Rögzítés után a számla, a kiadási raktárbizonylat, a bevételi pénztárbizonylat nyomtatásra kerülnek, és csak ezután kerül a számla a rendszerbe.

A Bolti számlázás (P29) képernyőn található további nyomógombok:

Megmutatja, hogy a Boltnaplóhoz rendelt raktárban a termékekből mennyi van készleten.

 

A napi forgalom listázása történik ezzel a gombbal. Ha korábbi időszak forgalmáról akarunk információt kapni, akkor a Bolti számlázás (P29) képernyőn kereső dátumként a kívánt dátumot kell megadni a helyzetjelentés kérése előtt.

A mezőre kattintva megjelenik a következő képernyő, ahol a Rendszerparaméterek karbantartásában beállított jelszót (JELSZO) kell megadni:

 

Ezután megjelenik a Napi helyzetjelentés (P294) képernyő, ahol a mezők kitöltésével nyomon követhető a forgalom addigi alakulása.

 

„Igen” választásával olyan lista készül, mely számlaszámonként mutatja a forgalmat. A listán megjelenik a partner megnevezése, és az, hogy a számlán szereplő bruttó összeg milyen fizetési eszközökkel lett fizetve (készpénz, kártya, kupon, hitel).


Ezzel a funkcióval számla másolat készíthető, melyhez ki kell jelölni a számlaszámot egérrel, majd a gomb lenyomásával elkészíthető a számlamásolat


Korábban elkészített számlák megtekintésére szolgál. Ki kell jelölni a számlaszámot egérrel, ennek hatására a számla tartalma a képernyőre kerül.


Ezzel a funkcióval a számlán szereplő tételek jóváírása történik.
Jóváírás akkor történik, ha a számla valamely tételsorában lévő cikkből kerül valamennyi jóváírásra.
A jóváírást csak az arra felhatalmazott személy végezheti (Pl. boltvezető és helyettese). Az Ügyintézők karbantartásában beállított kód és jelszó beírása után jelenik meg a következő, Számla jóváírása (P293) képernyő.

A képernyőn látható tételsorok közül kiválasztjuk a jóváírandó tétel sorát, majd a gördítő sáv segítségével addig haladunk jobbra, míg a következő mezőket látjuk:

 

A tételsorban láthatóvá válik többek között az eddig jóváírt mennyiség, és a jóváírás mezőben lehetőség nyílik a most jóváírandó mennyiség beírására. A rendszer nem enged nagyobb értéket megadni az eredeti mennyiség – eddig jóváírt mennyiségnél. A jóváírás okát a lenyíló lehetőségek közül lehet kiválasztani. Egy számlán több tételsorban is lehet egyszerre jóváírást végezni. A képernyő alsó részén nyomon lehet követni az értékek alakulását.

A jóváírás befejezése a  gomb lenyomásával történik, mely után megjelenik a következő, Számla rögzítése (P292) képernyő, ahol a készpénz rovatba a visszafizetendő összeget kell beírni, (ez megegyezik a rendszer által számolt végösszeggel).

 

A számla rögzítésével a jóváírás a rendszerben is rögzítésre kerül. A jóváírás tételeiről jóváíró számla készül.

Amennyiben a jóváírást mégsem akarjuk véglegesíteni, a számla fizetése gomb helyett a  gombot kell választani.


Ezzel a gombbal a számlák sztornírozását lehet végrehajtani.
Régi számlák esetében belépéskor a Bolti számlázás (P29) képernyőn a kereső dátumnál a számla készítésének dátumát kell megadni, hogy a képernyőn az adott számla kiválasztható legyen.
A mezőre kattintva megjelenik a következő képernyő, ahol a Rendszerparaméterek karbantartásában beállított jelszót (JELSZO) kell megadni:

Ezután megjelenik a Számla sztornírozás (P295) képernyő:

F1 billentyűvel vagy kereső nyomógombbal lehet kiválasztani a sztornírozás okát a Kódszótárban található okok közül, illetve a feldolgozás gombbal újat lehet rögzíteni.


Átutalásos számla készítésére ad lehetőséget, melyhez meg kell adni az Ügyintézők karbantartásában beállított kódot és jelszót.
Ezután megjelenik a Számlák karbantartása képernyő, ahol lehetőség van az átutalásos számla elkészítésére.

 
Kilépés a bolti számlázásból.