PRECÍZ -Naplóvezérelt könyvelés

 

A PRECÍZ Számviteli modulban a bizonylatok rögzítése, nyilvántartása és visszakeresése
naplóvezérelt könyvelési elvek alapján történik.


Minden könyvelési bizonylatot elsődlegesen a megfelelő könyvelési naplóba kell besorolni.
A gyors feldolgozás érdekében javasolt a naplóknak megfelelő bontásban csoportosítani a bizonylatokat.
A naplótörzs kialakításánál figyelembe kell venni a vállalkozás egyedi igényeit a vállalkozás felépítését és működését. A naplótörzs a könyvelés menetét alapvetően meghatározza, szabályozza és vezérli.
A naplókat megkülönböztetjük
- jellegük,
- típusuk,
- bizonylatképzés
módja szerint.

A naplók jellegük szerint a következők lehetnek:
–nyitó,
-beérkező számlák,
-kimenő számlák,
-bank,
-pénztár
–vegyes.
Általában egy saját és egy gépi nyitó napló kerül megnyitásra.
A kimenő és beérkező számláknál főbb bontás lehet a forintos illetve devizás számlák elkülönítése (a számlarendben szereplő analitikus vezérszámláknak megfelelő bontást kell követni)
A számlanaplókat a már kialakult gyakorlat is meghatározhatja, ha például üzemegységenként önálló számlázás van ezt a számviteli naplóknak is tükrözniük kell.
Annyi bank naplót kell nyitni, amennyi bankszámlája van (a számlarendben is szerepelnie kell ennek a bontásnak).
Annyi pénztár naplót kell nyitni, amennyi elkülönített pénztára van (a számlarendben is szerepelnie kell ennek a bontásnak).
A vegyes naplók az adatszolgáltatási igények szerint kerülnek bontásra pl. a elkülönítik a kerekítési veszteség nyereség könyvelését.

A naplók típusuk szerint a következők:
egyoldalas napló
kétoldalas napló
A típus bontás könyveléstechnikai különbséget jelent.
Az egyoldalas napló (nyitó, pénztár, bank) könyvelésekor a bizonylat összes tétele egy azonos ellenszámlával szemben kerül könyvelésre.
Az kétoldalas napló (beszla, kiszla, vegyes) amelyek nem sorolhatok az egyoldalas naplók közé. A bizonylat tételein több ellenszámla szerepelhet.

A naplók a bizonylat képzés módja szerint, lehetnek gépi (minden új bizonylat folyamatosan növekvő gépi sorszámot kap (például a beérkező számlák, ha nincs iktatási szám, nyitó és vegyes napló), vagy kézi, ha az alapbizonylat alapján meghatározható a folyamatos bizonylatszámozás (kimenőszámlák, pénztár, bank)